با عرض سلام خدمت همراهان همیشگی سایت زیباشرق . در این نوشته قصد داریم به معرفی اجمالی روستاهای شمال خراسان جنوبی بپردازیم که بنا به دلایلی از رونق گردشگری کمی برخوردار بوده ولی از لحاظ تنوع جاذبه های گردشگری هم رده دیگر مناطق استان هستند .

روستای مصعبی

آنچه که این روستا را از دیگر روستاهای استان خراسان جنوبی متمایز می سازد، وجود آب و هوای مناسب در فصول گرم سال می باشد، به گونه ای که در ایام تعطیلات، مهم ترین مرکز تفریحی در منطقه محسوب می شود. بلندترین نقطه این روستا، کوه سیاه می باشد که ارتفاعی حدود ۲۸۶۳ متر از سطح دریا دارد و به بام خراسان جنوبی مشهور است. پایین ترین نقطه این روستا هم، دشت سرند، با ارتفاع ١۵۰۰ متر می باشد. از میان محصولات این منطقه، انار و زعفران، شهرت و بازار جهانی داشته و بادام و گردوی آن نیز، از طعم و کیفیت بالایی برخوردار است.

روستای سرند

روستاي سرند ازتوابع بخش مركزي شهرستان فردوس میباشد که در۲۰ کیلومترشمال شرق شهر فردوس واقع شده و دارای جمعیتی حدود ششصد نفر است. ساکنین این روستا مردمي زحمتكش هستند كه اكثريت آنان به شغل كشاورزي وتعداد معدودي نيز به شغل دامپروري اشتغال دارند. اهالي روستاي سرند تا سال ۱۳۴۷با يك رشته قنات موجود به شغل كشاورزي اشتغال داشته اند،  آب اين رشته قنات از حوالي روستاي مصعبي كه در بالادست روستاي سرند قراردارد سرچشمه گرفته و رپس از طي مسيري حدود پانزده كيلومتر به روستاي سرند رسيده و جهت كشاورزي مورد استفاده قرار مي گرفته است.

آب قنات روستای سرند در طول مسير، باغات و اشجار زيادي را نيز سيراب نموده و موجبات آباداني مسير را فراهم نموده است. مسير آب قنات روستا در بالادست روستا به آغالون بالا معروف است. چند سال پيش آب زلال قنات در مسير فوق و در جوي خاكي و شني طي طريق مي نمود و درختان بسيار زيادي را سيراب ميكرد. روستاي سرند تقريبا ازتمامي امكانات رفاهي برخوردار است. اين امكانات شامل برق، آب لوله كشي و بهداشتي، جاده آسفالته از مسير فردوس به سرند كه در اوايل انقلاب آسفالت گرديده و جاده اسلاميه يعني مركز بخش به سرند كه درسال ۱۳۸۹ آسفالت و به بهره برداري رسيده است.

روستای گستج

روستای گستج یکی از روستاهای استان خراسان جنوبی است که در دهستان باغستان از توابع بخش مرکزی شهرستان فردوس واقع شده‌است. این روستا در فاصله ۳۰ کیلومتری شمال شرقی شهر فردوس واقع شده‌ و آب و هوایی ییلاقی دارد. آب روستا از قنات تامین می شود. شغل اکثر مردم کشاورزی و در کنار آن دامداری است. زنان روستا نیز در کنار مردان اضافه بر کار خانه داری و تربیت فرزندان، در کار قالی بافی و کشاورزی، مردان را یاری می رسانند. محصول عمده روستای گستج زعفران و محصولات باغی از قبل: بادام، گردو، زردالو … می باشد که به دلیل آب و هوا و خاک غنی، این محصولات از کیفیت مطلوبی برخوردار است.

از ابنیه تاریخی موجود در روستای گستج «کوشک باغ حاجی آباد» است که با نمایی زیبا و جذاب و معماری فوق العاده خودنمایی می کند. این بنا با توجه به سبک معماری آن، مربوط به دوره قاجاریه می باشد. روستای گستج بسیارزیبا و بکر است که چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند. روستای گستج به دلیل موقعیت خاصی که دارد و همچنین زیبایی ها و آثار تاریخی آن به یکی از روستاهای هدف گردشگری تبدیل شده و همواره مورد توجه گردشگران زیادی قرار گرفته است.

روستای گستج
روستای گستج

روستای فتح آباد

روستای قتح آباد یکی از روستاهای استان خراسان جنوبی است که در دهستان باغستان از توابع بخش مرکزی شهرستان فردوس واقع شده‌است. این روستا در فاصله ۲۶ کیلومتری شمال شرقی شهر فردوس واقع شده‌ و آب و هوایی ییلاقی دارد. آب روستا از قنات تامین می شود. شغل اکثر مردم کشاورزی و در کنار آن دامداری است. زنان روستا نیز در کنار مردان اضافه بر کار خانه داری و تربیت فرزندان، در کار قالی بافی و کشاورزی، مردان را یاری می رسانند. محصول عمده روستای فتح آباد زعفران و محصولات باغی از قبل: بادام، گردو، زردالو … می باشد که به دلیل آب و هوا و خاک غنی، این محصولات از کیفیت مطلوبی برخوردار است.

یکی از بناهای تاریخی ثبت شده در فهرست ملی، متغلق به این روستا است . مسجد قدیمی این روستا در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است .

مسجد فتح آباد در مرکز روستای فتح آباد و مقابل مظهر قنات واقع گردیده است. با توجه به شواهد معماری بنا و گفته اهالی روستا، قدمت آن به دوره قاجاریه بر می گردد و در اواخر دوره پهلوی قسمتی از شبستان توسط استاد‌کاری از گناباد تعریض گردید.سر‌در ورودی بنا دارای کار‌بندی های زیبایی می باشد و در دو ضلع داخلی سر‌در، دو سکوی پیر‌نشین ساخته شده است. این مسجد بصورت شبستانی بنا شده و در انتهای دهنه اول شبستان مسجد محراب آن قرار گرفته است.

روستای فتح آباد
روستای فتح آباد