با عرض سلام خدمت شما همراهان عزیز سایت زیباشرق ، در این پست قصد داریم به معرفی یکی از جاذبه های گردشگری استان خراسان جنوبی بپردازیم . منزل مستوفی در شهرستان بشرویه قرار دارد . این بنا یکی از زیباترین بناهای تاریخی کشور و بنا شاخص استان بوده که در خیابان ملاعبدلله تونی بشروی و کوچه مستوفی شهرستان بشرویه واقع شده است . منزل تاریخی مستوفی بجامانده از دوره قاجاریه در استان خراسان جنوبی است .

ویژگی های ظاهری

ورودی منزل مستوفی دالان کوچکی است که اطراف آن دو خانه کوچک ساخته شده است . حیاط مستطیل شکل آن با آجر های مربعی فرش شده و مصالح بکار رفته در این منزل همانند دیگر سازه های کویری، اغلب خشت خام و آجر با ملات گل و گچ است .

ویزگی و مشخصه اصلی این بنا بادگیرهای مرتفع آن است که هرکدام حدود ۶ متر از بام آن بلند تر هستند . این بادگیرهای رفیع با گچ مزین شده‌اند. از دور که به آن‌ها نزدیک شوید، شکوه بی‌همتای آن‌ها در معماری، نوید اثری جذاب را به شما می‌دهند. علاوه بر بادگیرها، درها و پنجره های مشبک با شیشه های رنگارنگ زیبایی این عمارت را دو چندان کرده است .

حیاط عمارت مستوفی

مالک این بنا ابتدای احداث آن مامور جمع‌آوری مالیات بوده و به‌نظر می‌رسد که این خانه‌ تاریخی نام خود را از پست مالکش گرفته است.

در شهرهای دیگری همچون شوشتر و شیراز خانه‌هایی با نام مستوفی وجود دارند که مالک آن‌ها هم در دوران خود مسئول جمع آوری مالیات بوده‌اند. این اثر ارزشمند، در تیرماه سال ۱۳۸۴، با شماره ثبت ۱۱۹۲۰، به‌ثبت فهرست آثار ملی ایران رسیده است.