در این پست قصد داریم. یک روستای گردشگری بسیار زیبا در خراسان جنوبی داریم. روستای ییلاقی باغستان زیبا واقع در شهر فردوس با ویژگی های خاص. روستای ییلاقی باغستان ، دارای آب و هوایی مطلوب و مناظر طبیعی زیبا می‌باشد. یکی از مناطق ییلاقی و گردشگری شهرستان فردوس تبدیل شده است. این روستا به عنوان منطقهٔ نمونهٔ گردشگری تصویب شده‌است. منطقه نمونه گردشگری باغستان و آبگرم ، بیشترین میزان ورودی مسافر در استان خراسان جنوبی دارد.
جاده فردوس به گناباد از وسط این روستا عبور می‌کند. در دو طرف جاده ، درختان بید ، چنار و سپیدار سر به فلک کشیده وجود دارند. همچنین آب قنات تاریخی بلده از دو طرف جاده عبور می‌کند. در مسیر آب این قنات، بیش از ۲۰ آسیاب آبی قرار دارد. محصول انار باغستان، مرغوب‌ترین انار منطقهٔ فردوس می‌باشد. این همچنین دارای آب و هوا ۴ فصل است.

باغستان يکي از روستاهاي مهاجرپذير فردوس  محسوب مي شود

روستايي ۴هزار نفره است که فاصله کمي تا مرکز شهرستان دارد. این روستای سرسبز در دل کویر واقع شده است.

این روستا آب و هوای مطبوع و مناظر دیدنی زیادی دارد که آنرا به یکی از مناطق ییلاقی و گردشگری شهرستان فردوس تبدیل کرده است به طوری که به عنوان منطقه نمونه گردشگری تصویب شده است. مسیر سرسبز و درختان سر به فلک کشیده و آسیاب های آبی جلوه خاصی به روستا داده اند.  انار باغستان از بهترین انارهای کشور محسوب میشود.

در ۱۵ کیلومتری شرق فردوس و در ارتفاع ۱۳۰۰ متر از سطح دریاو در محل تقاطع دو محور فردوس – بجستان و فردوس – گناباد که تنها مسیر های ارتباطی فردوس با مشهد مقدس می باشد واقع گردیده است.

در منطقه نمونه گردشگری باغستان علیا فردوس بازی رنگ ها در فصول مختلف چشم اندازهای خیره کننده و سحر انگیزی ایجاد می کند و انسان را به حیرت وا می دارد.

روستای باغستان علیا، از روستاهای دشتی است. آب و هوای روستا در زمستان ها سرد و در تابستان ها خشک است. این روستا دارای آب و هوایی مطلوب و مناظر طبیعی زیبا می‌باشد که آن را به یکی از مناطق ییلاقی و گردشگری شهرستان فردوس تبدیل کرده به‌گونه ‌ای که این روستا به عنوان منطقه نمونه گردشگری تصویب شده ‌است.

روستای باغستان از گذشته های دور دارای باغ های سرسبز بوده و به همین دلیل به باغستان معروف شده است. کوچه ها و معابر روستا، از درختان سر به فلک کشیده و فراوانی پوشیده شده است و به شکل کوچه باغ های زیبا درآمده است

برخی از مهم ترین جاذبه های این روستا عبارتند از: رودخانه فصلی چهل و ارتفاعات کلات که پیرامون روستا را فرا گرفته است، باغ های فراوان میوه از دیگر جاذبه های طبیعی روستاست

.روستای بیدسکان یکی از روستاهای زیبا و منحصر به فرد شهرستان فردوس است که در فاصله ۲۰ کیلومتری روستای باغستان واقع شده و دارای بافت تاریخی بسیار با ارزشی است. سد مهویه و مقبره امامزادگان سلطان احمد شاه و سلطان ابوالحسن مهویه از نوادگان امام موسی‌بن‌جعفر (ع) در ۲۰ کیلومتری باغستان و در روستای مهویه قرار دارد.از دیگر جاذبه های طبیعی اطراف روستا می توان به ییلاقات حاجی آباد و حواشی سد برون در فاصله ۱۰ کیلومتری روستا اشاره کرد

قرار گیری قنات بلده از شمال تا جنوب روستا و منطقه و مساعد بودن کشاورزی سبب شده است که روستای باغستان با کشیدگی زیادی به صورت طولی در کنار مسیر این قنات ساخته و توسعه یابد و همین امر باعث به وجود آمدن منظر بکر و زیبایی از طبیعت شده است . از جمله جاذبه های تاریخی گردشگری روستا وجود آسیاب تاریخی معروف به آسیاب حاجی خان در کنار مسیر جوی اصلی قنات بلده می باشد.

استقرار روستای باغستان علیا در نزدیکی شهر تاریخی تون (فردوس) در استان خراسان جنوبی و روستای بیدسکان که بافت تاریخی با ارزشی دارد و همچنین همجواری آن با سد و امام‌زاده احمد مهویه، بیانگر قدمت کهن آن است.