با عرض سلام خدمت همراهان همیشگی سایت زیباشرق . در این نوشته قصد داریم به معرفی روستای ییلاقی باغستان فردوس بپردازیم . باغستان علیا ، این روستای بینظیر و خوش آب و هوا در فاصله ۱۵ کیلومتری شهرستان فردوس – استان خراسان جنوبی واقع شده است .

روستای باغستان به دلیل مستقر شدن در ناحیه کوهستانی، دارای اقلیم معتدل بوده و به راستی معجزه سبز کویر است . باغستان به سبب نزدیکی به بافت تاریخی شهرستان فردوس و روستای تاریخی بیدسکان از بناهای تاریخی بی نصیب نبوده و می توان نشانه هایی از سازه های تاریخی و قدیمی را در این روستا دید .

قدم زدن در کوچه باغ های این روستا ، با دیوار های گلی و صدای آب روان قنات جهانی بلده برای هر گردشگر جذاب و روح نواز است . در لحظه ورود در کنار صفا و صمیمیت مردم پاک سیرت روستا، خیابان مشجر آن با درختان سربه فلک کشیده بید و سپیدار خودنمایی می کند .

باغستان علیا فردوس
باغستان علیا فردوس

منبع درآمد مردم این دیار همانند روستاهای کویری فعالیت های کشاورزی و باغداری، دامداری و تولید صنایع دستی است . رونق کشاورزی در این روستا به دلیل گذر رودخانه فصلی چهل از جنوب روستا و قنات تاریخی و جهانی بلده است . مهمترین محصول کشاورزی و باغی این روستا انار است . انار باغستان فردوس شهرت جهانی دارد .

میتوان از زعفران، گندم، جو و زیره به عنوان محصولات کشاورزی و از میوه هایی مانند گردو، بادام، هلو و … به عنوان محصولات باغی این روستا نام برد .

مراسمات و آئین های مذهبی – سنتی

مردم این روستا همانند تمام مردم ایران در اعیاد بزرگ جشن می گیرند و در زور عاشورا نخل گردانی می کنند . از دیگر رسوم سنتی مردم باغستان جشن شیردوشی و همشیری و برداشت گل زعفران است. یکی از مراسماتی که هرساله گردشگران زیادی را به این منظقه میکشاند جشن برداشت انار است که هرساله در پاییز همزمان با موسم برداشت انار در باغستان علیا برگزار می شود .

 در این مراسم  تعدادی از مردان و دختران روستا لباس‌های محلی می‌پوشند و با روی سر گذاشتن سبدهایی که درون آن انار دارد به جشن و شادی می‌پردازند . عده‌ای از دختران نیز دستمال‍‌هایی را که به دست دارند تکان می‌دهند و خداوند را شکر می‌کنند.

یکی دیگر از رسومات این جشن، آیین باران خواهی است که همیشه همراه با موسیقی و رقص محلی و عروسک معروف باران خواهی است . در این راستا مردم با در دست داشتن این عروسک از خداوند طلب باران می‌کنند یعنی عروسک را بین خودشان و خداوند واسطه  قرار می‌دهند و معتقد هستند چون عروسک هیچ گناهی ندارد خداوند دعای آنان را مستجاب و باران را بر آنان نازل می‌کند.

آیین برداشت انار در باعستان فردوس با برنامه‌های دیگری همچون بازدید از باغات، برداشت انار، پخت رب ‌و برگزاری جشن براشت انار همراه با موسیقی سنتی و شعر و رقص محلی همراه است . در پایان نیز شرکت کنندگان و گردشگران، انار باغستان را خریداری می‌کنند.

جاذبه های گردشگری

علاوه بر مراسمات و آئین ها، کوچه باغ ها و خیابان مشجر، چیزهایی که در این روستای ییلاقی مردم را به خود میخواند ارتفاعات کلات، آسیاب تاریخی حاجی خان و قنات جهانی بلده است .

غذاهای محلی

میتوان از بورانی و سرموک، آش جوش پره، اشکنه اوجز و اشکنه شیره و اوماج کماج به عنوان غذاهای محلی و خوشمزه این روستا نام برد .

راه های ارتباطی

روستا باغستان علیا فردوس در تقاطع جاده های بجستان – فردوس و گناباد – فردوس واقع شده است .

فاصله تا …

 

  • فردوس                            ۱۵ کیلومتر
  • بیرجند                            ۲۰۵ کیلومتر
  • مشهد                           ۳۵۳ کیلومتر

 

  • راه آهن طبس                  ۲۱۸ کیلومتر
  • راه آهن بجستان                 ۶۰ کیلومتر
  • پایانه مسافربری فردوس       ۱۲ کیلومتر
  • پایانه مسافربری بیرجند      ۲۱۰ کیلومتر

 

  • آبگرم معدنی فردوس           ۱۰ کیلومتر
  • روستای تاریخی بیدسکان     ۱۹ کیلومتر
  • کویر پلوند                         ۵۰ کیلومتر