کویر پلوند

کویر پُلوند یا کویر مظفری، کویری زیبا در غرب شهرستان فردوس در استان خراسان جنوبی است. که در ۴۰ کیلومتری غرب شهر فردوس ، در نزدیکی روستای چاه پلوند و در داخل منطقه حفاظت‌ شده مظفری واقع شده.  

این کویر از  شمال به روستاهای کجه و چاهنو، از غرب به کال نمک، از شرق به روستاهای ابراهیم‌آباد و طاهرآباد و از جنوب به پناهگاه حیات وحش رباط شور محدود می‌شود. ارتفاع متوسط کویر پلوند از سطح آب‌های آزاد ، حدود ۹۵۰ تا ۱۰۰۰ متر می‌باشد.

 

 

کویر پلوند

 

 

 

پوشش جانوری و گیاهی

در این منطقه جانوران گوناگونی زندگی می کنند. از آنها می توان به  قوچ و میش، کل و بز، گرگ، آهو، گربه شنی و کاراکال اشاره کرد. 

پرندگانی مانند  شاهین، کبک، تیهو، انواع باقرقره، کبوتر چاهی، زاغ بور، غراب، کمرکولی و جانورانی مانند  انواع مارها و لاک‌پشت در منطقه وجود دارند. 

در حین گشت گذار در کویر پلوند با پوشش گیاهی متنوعی روبرو می شوید. مانند بنه، کسور، اسکنبیل، گز، تاغ، قیچ، بادام کوهی و همچنین زرشک وحشی، درمنه، آنغوزه، زیره سیاه، گیاهان علفی، گل بومادران، آویشن، لاله قرمز، خارشتر، افدرا و برخی از گیاهان خانواده کاسنی مواجه می شوید.

 

زاغ بور
زاغ بور پرنده بومی خراسان جنوبی

 

 

مناظر دیدنی

جدا از سکوت و ارامش خود کویر پلوند چشم انداز های خاص این کویر چشم هارا خیره میکند.  وجود تپه ماهورهای ماسه ای، دق ها و کفه های نمکی چشم انداز زیبایی را فراهم می کند. وجود تپه هایی به شکل دم یوز گفته می شود جاذبه ی منحصر به فرد دیگری در این کویر است.

اثر طبیعی خاص دیگر در این کویر اثر طبیعی سنگ سوراخ و غار سنگ سوراخ است که در نزدیکی این کویر وجود دارد. این حفره بزرگ به‌دلیل فرسایش‌های آبی در سنگ‌های آهکی کوه به‌وجود آمده و قطری حدود ۲۰ متر دارد.

همچنین برنامه های زیادی برای رفاه مسافران تدارک دیده شده تا از سفر خود هرچه بیشتر لذت ببرند. برنامه هایی مانند شترسواری، آفرود، موتور چهار چرخ، زیپ لاین، اجرای موسیقی محلی و …

مسیر دسترسی

برای رفتن به این کویر باید مسیر غرب فردوس به سمت روستاهای ابراهیم آباد و طاهر آباد رفت و سپس از یکی از مسیرهای کجه یا سنگ سوراخ به این کویر رسید.

اسکان در کویر پلند

برای اسکان در این کویر می توان از کمپ های اسکان یا از اقامتگاه بوم گردی ستاره پلوند  موجود در خود کویر پلوند استفاده کرد. همچنین نزدیکی شهر فردوس به این کویر فرصت اسکان در خود شهر فردوس را نیز فراهم کرده است.